Szachy, czyli gra królów, w którą warto grać!

Jak narodziły się szachy?

W szachy grali tacy ludzie jak: król Anglii Henryk II Plantagenet, Ryszard I Lwie Serce, Iwan IV Groźny, Władysław Jagiełło, Kazimierz Jagiellończyk, Zygmunt Stary oraz Napoleon Bonaparte. Za kolebkę szachów uznaje się Indie. To właśnie w tym kraju, a dokładniej w jego północno-zachodniej część w okresie Imperium Guptów grano w czaturangę. To właśnie dzięki tej grze narodziły się znane dzisiaj wszystkim szachy. Kupcy, którzy podróżowali Jedwabnym Szlakiem, sprowadzili czaturangę do Persji. W kraju tym gra ta ulegał licznym modyfikacją i przekształciła się w szatrandż. Szatrandż pojawił się w Europie za sprawą arabskiej ekspansji, kiedy to w VIII wieku Arabowie podbili Półwysep Iberyjski. Gra zyskała ogromną popularność w Hiszpanii oraz we Włoszech. W 1475 roku szatrandż podobnie jak dawniej czaturanga uległ licznym modyfikacjom, które doprowadziły do stworzenia znanych dzisiaj wszystkim szachów.

Pierwszy turniej szachowy, dawni mistrzowie oraz najważniejszy dla każdego szachisty podręcznik!

Gra w szachy stała się niezwykle popularna. Bardzo zacięta rywalizacja w tej grze toczyła się pomiędzy mistrzami z Włoch i Hiszpanii. W 1574 roku w Madrycie został zorganizowany pierwszy turniej szachowy w historii. Organizatorem tych zawodów był ówczesny król Hiszpanii, czyli Filip II, który był również wielkim miłośnikiem szachów. W turnieju tym wzięli udział tacy mistrzowie jak: Ruy Lopez de Segura, Giulio Polerio, Leonardo di Bona oraz Paolo Boi. Zawody wygrał Leonardo di Bona, który zgarnął dużą nagrodę od króla Filipa II. Warto wspomnieć o tym, iż Ruy Lopez de Segura napisał jeden z najważniejszych podręczników do gry w szachy, który powinien przeczytać każdy szachista. Książka ta zatytułowana jest “Księga o odkryciach i sztuce gry w szachy”.

Z czasem szachy stała się królewską grą, gdyż grywano w tę grę na wielu europejskich dworach. Co ciekawe szachy były postrzegane jako gra, dzięki której można było zwiększyć sobie prestiż społeczny. Szachy to piękny sport z bogatą historią, którym warto się zainteresować.