Dlaczego każdy z nas powinien grać w szachy

Szachy uczą pokory i cierpliwości. Wymagają też od nas dużego skupienia oraz planowania kolejnych ruchów. To między innymi dlatego gra w szachy coraz chętniej wykorzystywana jest jako dodatek do nauki w przedszkolach oraz szkołach podstawowych, gdyż jest świetnym aktywatorem rozwoju u dzieci. Wpływa pozytywnie na rozwój wyobraźni przestrzennej, rozwija strategiczne myślenie i uczy wytrwałości. Dlaczego każdy z nas powinien regularnie grać w szachy? Czym jeszcze ta gra się wyróżnia?

Zasady gry w szachy

Zasady gry w szachy nie są zbyt skomplikowane, dlatego też ich przyswojenie nie zajmie nam zbyt dużo czasu. Warto jednak zasięgnąć rady od kogoś, kto w szachy gra od dłuższego czasu i kto będzie umieć nam wskazać, jakich błędów powinniśmy wystrzegać się na początku. Bo choć szachy nie są szczególnie złożoną i skomplikowaną grą, mogą nam przysporzyć sporo kłopotów, zwłaszcza na początku. A to dlatego, że w tej grze łatwo jest… utknąć, a to wiąże się z przegraną i końcem danej rozrywki. Dobrze jest więc od razu zapamiętać te ruchy oraz strategie, które przyniosą nam jedynie przegraną, a następnie zacząć ich unikać.

15 minut na tydzień

Gra w szachy przyniesie nam zauważalne korzyści, jeśli będziemy jej się podejmować przynajmniej raz lub dwa razy w tygodniu. Wystarczy 15 minut, aby nasz mózg zaczął działać w przyśpieszonym trybie. To wiązać się będzie z rozwojem intelektualnym oraz zwiększoną koncentracją i uwagą. Te dwie ostatnie umiejętności przydadzą nam się nie tylko w pracy, ale i w życiu codziennym oraz rodzinnym. 

Czym charakteryzuje się gra w szachy i jakie są jej pozytywy:

– to najstarsza gra planszowa na świecie,

– gra w szachy wychowuje: uczy cierpliwości, spokoju, pokory,

– doskonale sprawdzi się jako aktywator rozwoju u dzieci,

– wyrobi dobre nawyki u dorosłych,

– gra w szachy staje się coraz bardziej popularna ,

– można w nie grać samemu, jak i z przeciwnikiem,

– dostępne są darmowe gry wirtualne w szachy.